VODA

 

- náš organizmus tvorí zo 60 percent voda. Predstavuje tak veľkú časť mnohých potravín a je nezbytná pre udržanie metabolizmu a normálneho trávenia. Určuje i objem krvi v krvnom obehu. Keďže naše orgány žijú vo vodnom prostredí, nedostatok tekutín môže zapríčiniť dehydratáciu.       

PRÍJEM TEKUTÍN POČAS 24 HODÍN

nápoje 1,6 litra 3,3 litra
potraviny 0,4 litra 0,4 litra
metabolizmus 0,4 litra 0,4 litra

chladné počasie                                                                                                                         teplé počasie

 

DEHYDRATÁCIA 

 

- stav pri ktorom obsah vody v organizme poklesne na nebezpečne nízku úroveň. Nedostatok vody v tele môže byť spojený aj s nedostatok solí. Za normálnych okolností bráni vzniku dehydratácie pocit smädu, ktorý prinúti človeka napiť sa vtedy, keď má organizmus vody nedostatok. Tento mechanizmus môže ale zlyhať, keď voda nie je dostupná, alebo ak dôjde k závažným stratám vody z organizmu. Dokonca aj v miernom klimatickom pásme stratí dospelý človek v priebehu 24 hodín minimálne 1,5 litra vody. K vážnej dehydratácii dochádza vtedy, keď organizmus počas niekoľkých dní nepríjma akúkoľvek vodu.

STRATY TEKUTÍN POČAS 24 HODÍN

moč 1,5 litra 1,1 litra
pot 0,5 litra 2,4 litra
dýchanie 0,3 litra 0,5 litra
stolica 0,1 litra 0,1 litra

chladné počasie                                                                                                                          teplé počasie

 

Pitný režim

 

- na úlohy, ktoré musí organizmus plniť, je najvhodnejšia čistá voda. Tá chráni telo pred vysušením najlepšie. Niektoré nápoje ako káva, kola, tvrdý alkohol vodu z tela odstraňujú. Nie nadarmo sa v kaviarňach ku káve vždy servíruje i voda. V osviežujúcich nápojoch je vysoký podiel cukru, a iných prídavných látok ako sú farbivá a konzervačné látky. Organizmus ich musí vyplaviť a na to opäť potrebuje vodu. Ideálnym nápojom nie je ani minerálna voda s bublinkami kysličníka uhličitého. Nie je celkom schopná viazať na seba škodlivé látky v tele a vylúčiť ich. Čierna káva a čierny čaj, kolové nápoje a vysokopercentný alkohol potrebujú na neutralizovanie,  pre telo agresívnych látok dokonca dvojnásobné množstvo vody.

   

Látková výmena

- látková výmena v tele funguje pomocou vody. Voda rozpúšťa výživné látky, ktoré sme prijali v potrave, odnáša ich do buniek a vyplachuje z nich škodliviny. Vylučujú sa obličkami, črevami, kožou a pľúcami. Organizmus tak denne stráca dva litre vody. V zime, keď je pod nulou, tvoria sa nám pred ústami obláčiky pary, ktoré v lete nevidíme. To naše telo opúšťajú tisícky drobulinkých kvapôčok. Vodu teda strácame nielen močom, potením, ale aj dýchaním a treba ju nahradiť.

   

 Nie je jedno, čo pijeme

- je zrejmé, že nie je jedno, akú vodu pijeme. Mala by byť čistá a na minerály skôr chudobná. Verejnosti je pomerne málo známa skutočnosť, že to, koľko minerálnych látok ľudský organizmus vodou prijme, závisí od ich formy a zloženia potravy. Bez problémov však prijímame organické minerálne látky, ktoré sa nachádzajú v ovocí a zelenine. Anorganické minerálne látky, ktoré sa nachádzajú v minerálkach, sa v tele, naopak vo veľkej miere skladujú, spolu s inými látkami sa usádzajú na stenách ciev alebo v kĺboch a človeku škodia. Ľudské telo pozostáva zo sedemdesiatich percent z vody. Dieťa jej má ešte o desať percent viac, ale starší ľudia, ktorí celý život pili vody málo môžu mať jej podiel v tele nižší ako 60 %. Jeden iránsky lekár povedal: Nie sme chorí, ale smädní.

 

späť